آموزش 12 مهارت مدیریتی که مدیران به آن نیاز دارند

مهارت های مدیریتی
در این مقاله می خوانیم:

مدیریت همیشه یک حرفه پر تقاضا و در حال تحول بوده است. و توسعه مهارت های مدیریتی مناسب برای یک اکوسیستم حرفه ای پر رونق یک امر کلیدی است، صرف نظر از توجه به دستاوردهای یک مدیر عالی.

چه در یک موقعیت مدیریتی، تازه کار باشید، چه به دنبال تقویت مهارت های خود باشید یا بخواهید در تیم خود سرمایه گذاری کنید – این مقاله راهنما می تواند کمک کننده باشد. ما نگاهی می اندازیم به 12 مهارت  عملی مدیریتی و آموزش راه های مختلفی که مدیران می توانند در این زمینه ها خود را توسعه دهند.

مهارت های مدیریتی چیست؟

به طور خلاصه، مهارت های مدیریتی شایستگی هایی هستند که به مدیران کمک می کنند بهتر رهبری کنند، انگیزه دهند، سازماندهی کنند، برنامه ریزی کنند، بودجه بندی کنند و مشکلات را حل کنند. مهم نیست که برای چه مقصودی باشد، چه برای تعیین اهداف تیمی که به تحقق اهداف سازمانی می انجامند، چه برای استخدام نفرات جدید، مدیران از تعداد انگشت شماری از مهارت های ضروری برای انجام هر یک از جنبه های شغل خود استفاده می کنند.

شما می توانید مهارت های مدیریتی را در طیف گسترده ای از مشاغل و صنایع، خارج از حیطه مفهوم مدیریت نیروی انسانی، به کار بندید. بنابراین بسیاری از مهارت های مورد نیاز بین این نقش های مختلف، مشترک هستند. از مدیریت میانی گرفته تا کارآفرینان، مهارت های مدیریتی، دارایی ارزشمندی برای اکثر حرفه ها هستند.

انواع مهارت های مدیریتی

اگرچه مهارت های ضروری بسیاری وجود دارد که مدیران باید آن ها را توسعه دهند، اما این مهارت ها به سه دسته اصلی تقسیم می شوند:

 1. مهارت های فنی (Technical skills): مهارت های فنی مهارت های سخت (hard skill ) هستند که برای دستیابی به اهداف ضروری هستند. همچنین مهارت های فنی علاوه بر درک ابزارها و نرم افزارهای مرتبط، شامل تکنیک ها و استراتژی های مورد نیاز برای تکمیل پروژه ها و رسیدن به اهدافشان می شوند.
 2. مهارت های مفهومی (Conceptual skills): طرز – تفکر تصویر کلان (big-picture thinking)- برای مدیران برای درک وظایف خود و ایجاد یک برنامه اقدام موثر، حیاتی است. مدیران باید بتوانند ایده ها و اقدامات ابتکاری حل مسئله ای را توسعه دهند که از واحد آنها حمایت می کند.
 3. مهارت های مدیریت نیروی انسانی (People management skills): نیروی انسانی اغلب نیروی تحرک اولیه اقدامات هدفمند هستند. مدیران باید مهارت های بین فردی قوی برای کمک به ایجاد انگیزه، رهبری و همکاری خوب با دیگران داشته باشند.

مهارت های برتر برای توسعه چیست؟

همانطور که ممکن است قبلا هم مواجه شده باشید. یک فهرست طولانی از مهارت های سخت و نرم مفید برای مدیران وجود دارد که باید آنها را فرا بگیرند. با این حال، وقتی صحبت از بیشترین ارزش افزوده به میان می آید، می توانیم این مهارت های برتر مدیریتی را به چهار دسته مجزا تقسیم کنیم:

 1. مهارت های بین فردی (Interpersonal skills): یادگیری و رشد، کار تیمی، ایجاد اعتماد، و چابکی شناختی (cognitive agility)
 2. مهارت های حل مسئله و تصمیم گیری (Problem-solving and decision-making skills): برنامه ریزی مالی، هوش تجاری و تمرکز بر مشتری
 3. مدیریت تیم و مهارت های توسعه حرفه ای (Team management and professional development skills): نفوذ، انگیزش، ارتباطات، تیم سازی و کوچینگ
 4. مهارت های سازمانی (Organizational skills): تفکر استراتژیک، مهارت های مدیریت زمان، حسی سازی (sensemaking)، یا تشخیص روندها و الگو
 5. مهارت های ارتباطی و رهبری(Communication and leadership skills ): ایجاد انگیزه، به روز رسانی اطلاعات بین همکاران و مشارکت و مذاکره

علاوه بر این مهارت های سنتی، خوب است به خاطر داشته باشید که مدیران باید به طور مداوم مجموعه های مهارت های جدیدی را در این دنیای به سرعت در حال تکامل بیاموزند. این مهارت ها عبارتند از هوش فناوری، مدیریت چابک، تصمیم گیری مبتنی بر داده و رهبری هدف محور.

12 مهارت مدیریتی بنیادین

متداول ترین مهارت های مدیریتی که به عنوان یک مدیر در این سمت برای اداره امور سازمان نیاز است توسعه دهید در 12 کارکرد ضروری مدیریت قرار دارند:

 1. هماهنگی (Coordination)
 2. جهت دادن (Giving direction)
 3. رهبری (Leadership)
 4. سازمان دهی (Organization)
 5. برنامه ریزی (Planning)
 6. ارتباط شفاف (Clear communication)
 7. مسئولیت پذیری و مالکیت (Accountability and ownership)
 8. کوچینگ (Coaching)
 9. مدیریت زمان (Time management)
 10. تشریک مساعی (Collaboration)
 11. گوش دادن فعال (Active listening)
 12. حل مسئله (Problem-solving)

هماهنگی در مدیریت

یکی از نقش های کلیدی مدیران ایجاد تیم های منسجم کاری است. در حالت ایده آل، این تیم ها مستقل کار می کنند. مدیر اطمینان می یابد که آنها منابع و مهارت های مورد نیاز برای رسیدن به اهداف را دارند. اگر تیمی از منبعی که به آن نیاز دارد یا بخش دیگری که باید با آن تشریک مساعی داشته باشد، آگاه نباشد، ممکن است برای تکمیل پروژه های خود دچار مشکل شود.

جهت دادن

جهت دادن احتمالاً همان چیزی است که ذهن اکثر مردم وقتی به مدیران فکر می کنند، بدان سو می رود. و البته بخش مهمی از نقش مدیریتی است. جهت دادن می تواند به صورت تفویض، بررسی روند کار، اقداماتی تحت عنوان کنترل کیفیت، یا مدیریت جدول زمانی باشد. ارتباطات خوب هسته اصلی جهت دادن است و هوش هیجانی به ایجاد اعتماد در طول فرآیند کمک می کند.

رهبری در مدیریت

همه مدیران رهبران طبیعی نیستند، بنابراین برای مدیران مهم است که روی توانایی های رهبری خود کار کنند. رهبران تأثیرگذار از طریق رفتار خود به دیگران الهام می بخشند و به آنها انگیزه می دهند. آنها آهنگ تیم را تنظیم می کنند، به دنبال بازخورد هستند، از تلاش های تیم خود قدردانی می کنند و به صورت استراتژیک تفویض اختیار می کنند. همه این اقدامات برای تأثیرگذاری (نفوذ) بر نیروی انسانی و مدیریت پروژه، حیاتی هستند.

سازمان دهی

همانطور که اشاره کردیم، مدیر بودن یک نقش چالش برانگیز است. مدیران اغلب بر پروژه های متعدد با زمان بندی و مهلت های زمانی مختلف نظارت می کنند. بنابراین داشتن مهارت های سازمانی برجسته به مدیران کمک می کند تا کارآمد بمانند، ضرب الاجل ها را رعایت کنند و استرس را کاهش دهند.

برنامه ریزی

یکی از مسئولیت های مهم نقش مدیریتی، دستیابی به اهداف است که می تواند مرتبط با اهداف یک شرکت یا در سطح فردی باشد. برخی از مدیران در فرآیند برنامه ریزی هدفمند حضور دارند و برخی نه. در هر صورت، یک مدیر باید برای دستیابی به این اهداف برنامه ریزی کند. دیدن تصویر بزرگ تر و نحوه همسو شدن عناصر مختلف در یک جهت خاص، مهارت مفیدی برای مدیران است تا در حین برنامه ریزی، آن را تقویت کنند.

ارتباطات شفاف

دانستن نحوه ارتباط شفاف به منظور انتقال افکار، برنامه ها، بازخوردها و استراتژی ها، یک مهارت مهم برای هر نقش مدیریتی است. کارمندان شما زمانی می توانند پیشرفت کنند که بدانند از آنها چه انتظاری می رود و چگونه با اهداف کلی مرتبط است.

مسئولیت پذیری و مالکیت

همانطور که افراد زیردست و افراد همکار در قبال کار خود مسئول هستند، مدیران نیز پاسخگو هستند. اینکه خود را مالک کارتان و مشارکت های تیمی تان بدانید، کمک زیادی به ایجاد اعتماد و یکپارچگی در تیمتان خواهد کرد.

کوچینگ

کوچینگ یک راهی عالی برای به اشتراک گذاشتن دانش و حمایت از رشد تیم شماست. چه در حال کوچینگ برای ارتقای سطح مهارت های فنی بیشتر باشید چه کوچینگ ارتقای مهارت های بین فردی، در هر صورت نظرات شما باعث می شود اعتماد به نفس و سرمایه فکری ایجاد گردد.

 مدیریت زمان

ناگفته نماند که مدیران خوب و رهبران بزرگ می دانند چگونه زمان و انرژی خود را به طور موثر مدیریت کنند. وقتی آن را با مهارت های دیگری مانند جهت دادن و مالکیت کار خود همراه کنید، اهمیت بیشتری پیدا می کند. اگر محدودیت های خود را درک کنید و در هنگام انجام کارهای بیشتر، تعهدات آگاهانه داشته باشید، تیم شما به خاطر آن از شما تشکر خواهد کرد. در حین جلسات مرور عملکرد انفرادی، ذهنیت روشنی خواهید داشت، در جلسات، مشارکت فعالی خواهید داشت و کار خود را راحت تر تکمیل خواهید نمود.

تشریک مساعی

کار تیمی و تشریک مساعی ستون فقرات بسیاری از سازمان ها است. معمولا زمانی که افراد از واحدهای (سیلوهای) خود خارج می شوند و با یکدیگر همکاری می کنند، شرکت ها عملکرد بهتری دارند. همین را می توان در مورد رهبران نیز گفت. این مسئولیت یک رهبر است که تشریک مساعی را در محیط های کاری تسهیل کند و خودش تشریک مساعی  قوی از خود به نمایش بگذارد.

گوش دادن فعالانه

برای توسعه بهتر مهارت های ارتباطی و همدلی خود با دیگران، شنونده فعالی باشید. ابتدا به دنبال درک کردن باشید و سپس انتظار داشته باشید درک شوید (استفان کاوی، هفت عادت مردمان موثر). فعالانه گوش دادن یعنی درگیر بودن و عمل کردن بر اساس آنچه که به آن گوش می دهید، نه فقط شنیدن صدای دیگران. همچنین فعالانه گوش دادن، باعث همدلی خواهد شد.

حل مسئله

اکثر افراد در نقش رهبری باید به نوعی با حل مسأله، دست و پنجه نرم کنند. یک مدیر موفق می تواند با درایت به یک موضوع از همه جوانب نگاه کند، بازخورد دریافت کند و بر اساس اطلاعاتی که دریافت می کند اولویت بندی کند. آنها از مهارت های ارتباطی موثر برای یادگیری از تیم خود و تصمیم گیری آگاهانه استفاده می کنند.

چگونه مهارت های مدیریت خود را توسعه دهید

اگرچه راه های زیادی برای توسعه مهارت های خود به عنوان یک مدیر وجود دارد، اما نکته کلیدی مشارکت است. چه برای یک دوره آموزش مهارت های مدیریتی ثبت نام کنید یا برای رهبری یک اقدام ابتکاری جدید داوطلب شوید، مشارکت اولین قدم در بهبود این مهارت های ضروری است. در اینجا چند ایده برای نحوه شروع و اینکه انرژی خود را در کجا قرار دهید وجود دارد:

برای اندیشیدن وقت بگذارید

قبل از برداشتن یک قدم به جلو، مکث کنید تا ملاحظه کنید در کجا هستید. می توانید خارج از محل کار با یکی از دوستان یا اعضای خانواده صحبت کنید، افکار خود را یادداشت کنید یا به سادگی آنها را برای خود نگه دارید. صرف نظر از روش خود، در مورد آنچه به دست آوردید، به کجا می خواهید بروید و آنچه را که بزرگترین مانع خود برای مدیر و رهبر بهتر شدن می دانید، فکر کنید.

به دنبال بازخورد باشید

هنگامی که می دانید کجا هستید و اهداف بلندمدت و کوتاه مدتتان چیست، می توانید به دنبال بازخورد خارجی باشید. با مدیر خود در مورد اهداف خود صحبت کنید و نظرات او را در مورد مهارت هایی که می توانید در ابتدا ارتقا دهید و همچنین در مورد آنچه واقعاً در آن مهارت دارید، دریافت کنید. ممکن است متوجه نشوید که به عنوان مثال، به عنوان یک ارتباط گیرنده قوی در حال پیشرفت هستید. بنابراین دریافت این بازخورد بیرونی می تواند چشم انداز درستی برای شما ایجاد کند. مدیر شما همچنین می تواند در طراحی یک برنامه عملی  به شما کمک کند تا راه هایی برای کار روی این مهارتهای مدیریتی پیدا کنید. همچنین وی می تواند آموزش های مدیریتی خاصی را که شرکت شما ارائه می دهد، پیشنهاد دهد.

برای رهبری یک اقدام ابتکاری یا پروژه داوطلب شوید

اگر فرصتی برای تأثیرگذاری می بینید، دست خود را بالا ببرید و ایده های خود را مطرح کنید. یا اگر فرصتی برای بهبود فرآیند می بینید، به مدیر یا تیم خود اطلاع دهید. نشان دادن ابتکار عمل و اینکه شما مایل به اشتراک گذاری ایده هایتان هستید اغلب مورد قدردانی قرار می گیرد. برداشتن یک گام فراتر و تمرین مهارت های رهبری از طریق رهبری پروژه نیز می تواند حرکتی قوی برای نشان دادن تعهد شما به سمت توسعه این مهارت ها است.

فرصت هایی را برای کوچینگ همتایان خود بیابید

این امر ممکن است مشکل باشد، بنابراین با مدیر خود در مورد بهترین راه برای شروع کوچینگ همتایان در تیم خود صحبت کنید. کوچینگ همتایان (peer-to-peer coaching) وقتی به خوبی انجام شود، یک راه عالی برای توسعه مهارت های بین فردی و ایجاد انعطاف پذیری در مهارت های فنی شما است. شاید فرصتی برای پشتیبانی یک فرد زیردست یا یک همتا که در زمینه ای که قبلاً به آن علاقه داشته است، وجود داشته باشد . می توانید به آنها کمک کنید تا یک محدوده جدید را کشف کنند و در عین حال مهارت های کوچینگ خود را نیز توسعه دهید.

پیروزی های همتایان (peers wins) خود را جشن بگیرید

آیا یکی از اعضای تیم تمام تلاش خود را برای کمک به اهداف تیم انجام داده؟ یا آیا یک همکار برای کمک به شما در به پایان رساندن یک پروژه به موقع وارد عمل شده؟ نشان دادن قدردانی خود از دستاوردها و سخت کوشی دیگران راهی عالی برای توسعه مهارت های مدیریتی شماست.

 (انرژی خود را) تنظیم کنید و در جلسات شرکت کنید

اگر در ساعات متمادی بی پایانی جلسات هستید، مشارکت در هر جلسه می تواند چالش برانگیز باشد. اما سعی کنید در فضای جلسات حضور داشته باشید، فعالانه گوش دهید، و وقتی سؤالات تأمل برانگیز پدیدار می شوند، مطرح کنید. ماندن در فضای جلسه، به اصطلاح، یک مهارت برجسته است – به خصوص در روزهای پر جلسه.

به منتورها و رهبرانی که تحسینشان می کنید نگاه کنید

به رهبران، مدیران و منتورهایی که به شما انگیزه و الهام می بخشند فکر کنید. نقاط قوت و راه هایی که خودشان را پرزنت می کنند را در نظر بگیرید. آنها چگونه با هم ارتباط برقرار می کنند و چگونه ایده های خود را به اشتراک می گذارند؟ آنها از چه استراتژی هایی برای ارائه بازخورد و نظرات استفاده می کنند؟ توجه به این موارد به شما کمک می کند تا الهام بگیرید چگونه مهارت های مدیریتی خود را توسعه دهید.

توسعه مهارت های مدیریتی برای کاندیداهای رهبری آینده

مدیریت یک شغل چالش برانگیز با تقاضاهای روزافزون در محیطی سیال و غیرقابل پیش بینی است. برای اینکه امروز یک مدیر خوب باشید، باید مجموعه مهارت های مختلفی را توسعه دهید. اما احتمالاً عاقلانه است که بر روی تسلط بر چند مهارت ضروری تمرکز کنید که به عنوان یک پلتفرم بنیادی محکم برای رشد شما هستند.

اگر می خواهید راهنمایی شخصی تر برای چگونگی توسعه مهارت های رهبری خود داشته باشید، از کوچ های باشگاه کوچ های پارسی زبان می توانید کمک بگیرید. ما کوچینگ رهبری را برای کمک برای الهام بخشی و تأثیرگذاری بر تیم خود به روشی که تأثیر فوق العاده ای ایجاد کند، ارائه می دهیم.

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp
Skype