مذاکره چیست؟

مذاکره
در این مقاله می خوانیم:

مذاکره فرآیندی است که در آن دو یا چند نفر یا طرف برای رسیدن به توافق یا حل یک موضوع دور هم جمع می شوند. در مذاکره، هر یک از طرفین منافع خاص خود را دارد و می خواهد طرف مقابل توافق کند. مذاکره می تواند در بسیاری از موقعیت های مختلف مانند معاملات تجاری، قراردادهای کاری، طلاق، اختلافات زمین و حتی راه حل های سیاسی بین کشورها استفاده شود. در این مقاله، بیشتر به این مبحث می‌پردازیم که مذاکره چیست؟ و درباره اینکه چرا برای موفقیت در زندگی شخصی و حرفه‌ای شما اهمیت دارد و نمونه‌هایی از سناریوهای رایج مذاکره را ارائه می‌کنیم.

در تجارت، مذاکره فرآیندی است که طی آن دو یا چند طرف کالا یا خدمات را مبادله می‌کنند و سعی می‌کنند در مورد ارزش یا قیمت آن کالاها یا خدمات به توافق برسند. هنگامی که طرفین درگیر، درجاتی از اختلاف نظر دارند یا قادر به دستیابی به یک راه حل مورد توافق دوجانبه نیستند، اغلب از فرآیند مذاکره برای دستیابی به توافق استفاده می شود.

چهار عنصر کلیدی برای مذاکره موفق وجود دارد: آماده سازی، جمع آوری اطلاعات، ایجاد گزینه ها و رسیدن به توافق.

آماده سازی، همان زمینه سازی برای مذاکره موفق است. این بدان معناست که درک روشنی از اهداف و مقاصد خود و همچنین طرف (یا طرف های) مقابل داشته باشید. جمع‌آوری اطلاعات برای درک اینکه هر یک از طرفین از مذاکره چه می‌خواهند و چه نیازهایی دارند، حیاتی است. ایجاد  گزینه ها، به ارائه راه حل های خلاقانه ای اشاره دارد که همه طرف های درگیر را راضی کند. و در نهایت، توافقِ حاصل شده،  بیانگر آن است که سازش حاصل شده و همه طرف ها بر سر شرایط توافق کرده اند.

انواع مختلف مذاکره

مذاکره به اشکال مختلف صورت می گیرد. نوع مذاکره بر اساس شرایط تعیین می شود. برخی از انواع رایج مذاکره عبارتند از:

چانه زنی توزیعی، که معمولاً زمانی استفاده می شود که منابع محدودی وجود داشته باشد و هر یک از طرفین تلاش می کنند بیشترین سهم ممکن را به دست آورند.

چانه زنی یکپارچه، که زمانی استفاده می شود که طرفین در تلاش برای یافتن راه حل سودمند متقابل هستند

مذاکره  quid pro quo، که زمانی استفاده می‌شود که هر یک از طرفین چیزی را که طرف مقابل می‌خواهد داشته باشد و اقلامی با ارزش برابر معامله می‌کنند.

(Quid pro quo is a Latin phrase that means : something for something.)

مذاکره برد-برد، که زمانی استفاده می شود که هر دو طرف بخواهند به توافقی برسند که وضعیت هر دو را بهتر از قبل می کند.

فواید مذاکره

در هر مذاکره ای، هر یک از طرفین سعی می کنند بهترین نتیجه ممکن را برای خود به دست آورند. با درک و استفاده از استراتژی های مختلف مذاکره، می توانید شانس موفقیت خود را افزایش دهید.

مذاکره فرآیندی است که در آن دو یا چند طرف تلاش می‌کنند تا در مورد شرایط یک قرارداد یا مبادله به توافق برسند. مزایای مذاکره شامل افزایش همکاری، بهبود ارتباطات و فرصت ایجاد روابط است.

یکی از مزایای کلیدی مذاکره این است که می تواند به افزایش همکاری بین طرفین درگیر منجر شود. وقتی مذاکرات موفقیت آمیز باشد، معمولاً هر دو طرف احساس می کنند که چیزی از این تجربه به دست آورده اند. این امر می تواند منجر به بهبود سطح ارتباطات و اعتماد بیشتر بین طرفین شود که ممکن است در مذاکرات آینده مفید باشد.

یکی دیگر از مزایای کلیدی مذاکره این است که فرصتی برای ایجاد روابط فراهم می کند. با همکاری یکدیگر برای رسیدن به توافق، طرف های درگیر، می توانند درک بهتری از نیازها و اهداف یکدیگر داشته باشند. این امر می تواند دستیابی به توافقات را در مذاکرات آتی در مورد سایر موضوعات آسان تر کند.

مهارت های مورد نیاز برای مذاکره موثر

مذاکره فرآیندی است که در آن دو یا چند طرف کالا یا خدمات را مبادله می کنند و تلاش می کنند به توافق برسند. مهارت های مورد نیاز برای مذاکره موثر عبارتند از:

  • توانایی یافتن زمینه های مشترک: مذاکره کنندگان برای دستیابی به توافق باید بتوانند زمینه های مشترک بین طرفین را پیدا کنند که ممکن است شامل سازش در برخی از مسائل نیز باشد.
  • توانایی برقراری ارتباط موثر: مذاکره کنندگان باید بتوانند نیازها و خواسته های خود را به وضوح بیان کنند. آنها همچنین باید بتوانند به حرف های طرف مقابل گوش دهند و دیدگاه آنها را درک کنند.
  • توانایی تفکر خلاق: مذاکره کنندگان باید بتوانند خلاقانه فکر کنند تا بتوانند راه حل های قابل قبولی برای هر دو طرف ارائه دهند.
  • توانایی ابراز وجود: مذاکره کنندگان باید بتوانند خود را اظهار کنند تا اطمینان حاصل کنند که نیازهایشان برآورده می شود.  این امر ممکن است مستلزم قاطعیت در برخی مسائل باشد.

چگونه به طور موثر مذاکره کنیم

مذاکره یک فرآیند رفت و برگشتی است که در آن هر دو طرف تلاش می کنند تا در مورد شرایط یک معامله به توافق برسند. کلید مذاکره موثر، تمرکز بر یافتن راه حلی است که نیازهای هر دو طرف را برآورده کند، نه تلاش برای برنده شدن به بهای زیان طرف مقابل.

برای موفقیت، باید قبل از شروع مذاکرات آماده باشید. این بدان معناست که بدانید چه می‌خواهید و برای به دست آوردن آن چه چیزی را حاضرید، کنار بگذارید. همچنین مهم است که موقعیت طرف مقابل و منافع آنها را درک کنید. هنگامی که این اطلاعات را به دست آوردید، می‌توانید کار را برای مصالحه ای آغاز کنید که هر دو طرف را راضی کند.

یکی از مهمترین نکاتی که در مذاکرات باید به آن توجه کرد این است که هیچکس دوست ندارد ببازد. هر چقدر هم که تلاش برای وادار کردن طرف مقابل به تسلیم وسوسه انگیز باشد، این تنها به رنجش و عدم تمایل به سازش در آینده منجر می شود. در عوض، روی یافتن راه‌حل‌های خلاقانه تمرکز کنید که به نفع هر دو طرف باشد و همه احساس کنند که برنده شده‌اند.

نتیجه

در نتیجه، مذاکره ابزار مهم و قدرتمندی است که باید در جعبه ابزار خود داشته باشید. این ابزار اجازه می دهد تا هر دو طرف با هم جمع شوند و یک نتیجه دوجانبه سودمند را بیابند که برای همه افراد درگیر بهترین منافع را دارد. چه در حال مذاکره برای دستمزد در محل کار باشید و چه در تلاش برای تعیین شرایط توافق با فروشنده، دانستن نحوه مذاکره صحیح به شما نسبت به کسانی که این مهارت را ندارند، برتری می دهد. با تمرین و پشتکار، هر کسی می‌تواند در مذاکره موفق شود – پس از امتحان کردن نترسید!

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp
Skype

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *