برنامه جانشین پروری چیست؟ اهداف و رویکردها

جانشین پروری
در این مقاله می خوانیم:

قرارداد: برنامه جانشین پروری ترجمه Succession planning است.

برنامه جانشین پروری فرآیندی است که تامین مناسب جانشین ها را برای مشاغل فعلی و آینده در یک سازمان تضمین می کند. این فرآیند شامل شناخت و توسعه کارکنان بالقوه در یک سازمان برای پر کردن پست های کلیدی آن است. برنامه جانشین پروری یک فعالیت ضروری منابع انسانی است که بر برنامه ریزی و مدیریت مسیر شغلی افراد به منظور متناسب سازی نیازها و آرزوهای آنها تمرکز دارد. در این مقاله باشگاه کوچ‌های پارسی زبان به شرح این متد خواهیم پرداخت.

مهمترین ویژگی های برنامه جانشین پروری

برنامه جانشین پروری شامل سه چارچوب زمانی برای تصمیم گیری در مورد مدت زمان لازم برای آماده سازی جانشین است:

فوری (در عرض یک سال)

متوسط ​​(یک تا پنج سال)

بلند مدت (بیشتر از 5 سال)

 • از چشم انداز رشد یک سازمان حمایت می کند
 • نمایانگر یک فعالیت آینده نگر است
 • کارکنان بالقوه را به عنوان جایگزینی برای پست های کلیدی در سازمان شناسایی می کند
 • محیطی سالم و هماهنگ در سازمان ایجاد می کند
 • کارکنان موجود را برای موقعیت های خالی آینده، به ویژه در پست های کلیدی، آماده می کند
 • به عنوان بخش اساسی برنامه ریزی شغلی عمل می کند
 • با ایجاد اطمینان نسبت به وجود ارتقاء درون سازمانی، کارکنان داخلی را برمی انگیزاند

اهداف برنامه جانشین پروری

برنامه جانشین پروری نیاز دارد که سازمان ها توانایی دستیابی به اهداف خود و حصول موثر نتایج را در حال حاضر و آینده داشته باشند. اهداف برنامه جانشین پروری به شرح زیر است:

 • ایجاد یک طرح مورد توافق برای جانشین های بالقوه
 • شناسایی جانشین ها برای هر پست کلیدی
 • مشارکت کل تیم اجرایی برای توسعه جانشین ها
 • شناسایی استعدادهای کلیدی با عملکرد بالا برای پست های اجرایی
 • شناسایی استعدادهای بالقوه بالا برای جانشین ها
 • نگهداشت جانشین های شناسایی شده
 • تمرکز بر پیوند دادن اهداف و خواسته های توسعه شغلی کارکنان با نیازهای برنامه جانشین پروری سازمانی
 • فراهم آوردن امکانات توسعه و آموزش کارکنان

مزایای این برنامه ریزی:

برنامه جانشین پروری مزایای متعددی دارد که عبارتند از:

 • اطمینان حاصل می کند که سازمان برای حمایت از تداوم خدمات، زمانی که کارکنان ارشد فعلی و سایر کارکنان کلیدی سازمان را ترک می کنند، از طریق یک برنامه مشخص آمادگی دارد.
 • تضمين تداوم تأمین افراد واجد شرايط و با انگيزه، كه آمادگي دارند زماني كه كاركنان ارشد فعلي و ساير كاركنان كليدي سازمان را ترك مي كنند، زمام امور را به عهده بگيرند.
 • چشم انداز شرکت و منابع انسانی سازمان را همسو می کند طوری که نشان دهنده درک نیاز به داشتن کارکنان مناسب برای دستیابی به برنامه های استراتژیک است.
 • به توسعه مسیر شغلی برای کارکنان تعهد می دهد، طوری که توانایی سازمان را برای جذب و حفظ کارکنان با عملکرد عالی تسهیل می کند.
 • باعث شهرت سازمان به عنوان کارفرمایی می شود که روی افراد خود سرمایه گذاری می کند و فرصت رشد و حمایت از افراد را برای ارتقاء فراهم می کند.
 • این پیام را به کارکنان می رساند که آنها ارزشمند هستند

اگر برنامه جانشینی در یک سازمان وجود نداشته باشد، اثربخشی (effectiveness) و پایداری (sustainability) سازمان تضعیف می شود. در این صورت، سازمان ممکن است ابزاری برای اطمینان از تداوم برنامه ها و خدمات حیاتی آن بیش از دوره تصدی فردی که در حال حاضر مسئول آن ها است، نداشته باشد.

مورد کاوی:

توسعه شغلی و مدیریت جانشین پروری در ViaPeopleInc

ViaPeopleInc، پیشرو در ارائه راهکارهای مدیریت عملکرد و استعداد در ایالات متحده است. این شرکت در توسعه راهکارهای جامع بر اساس نیاز مشتریان خود تخصص دارد و تلاش می کند نیازهای تجاری مشتریان را به بهترین شکل ممکن برآورده کند. اخیراً ViaPeopleInc به یکی از مشتریان خود در ایجاد سیستم مدیریت توسعه شغلی و جانشین پروری برای افزایش سطح نگهداشت کارکنان کمک کرده است. شرکت مشتری (یک شرکت داروسازی) استراتژی های جدیدی را برای توسعه کسب و کار در عرصه های جدید اجرا کرد.

به دلیل رش سریع، سازمان برای شناسایی نامزدهای داخلی برای ارتقاء به سمت های مدیریتی با مشکل مواجه شد. مدیران تازه ارتقا یافته باید به سرعت آموزش می دیدند تا بتوانند مسئولیت های جدیدی را بر عهده بگیرند. با این حال، هنگامی که رشد شرکت مشتری تثبیت شد، مدیریت در مورد نگهداشت متخصصان فروش و سایر رهبران خود نگران شد. شرکت مذکور نگران بود که کارکنان در صورت یافتن فرصت بهتر در بازار، شرکت را ترک کنند زیرا فرصت های رشد در شرکت کاهش یافته بود.

شرکت مذکور همچنین وجود نیاز به یک سیستم پاداش مناسب برای تصدیق بهبود عملکرد و پیشرفت شغلی و یک فرآیند سیستماتیک و شفاف برای ارتقاء از درون، را احساس می کرد.

تیم ViaPeopleInc راهکار برنامه جانشین پروری و مسیر شغلی را برای برآورده کردن نیازهای شرکت مشتری توسعه داد. برای این کار، تیم ViaPeopleInc با شناسایی نیازهای استعداد فعلی و آینده، کل وضعیت شرکت مشتری را تجزیه و تحلیل کرد. بر اساس این الزامات، تیم ViaPeopleInc مسیرهای توسعه ای جدیدی را برای دستیابی به موقعیت های بالاتر در شرکت مشتری ایجاد کرد.

این شرکت همچنین یک پایگاه داده قوی از چندین سیستم داخلی را با یکپارچه سازی اطلاعات مربوط به تمام متخصصان فروش ایجاد کرد. با استفاده از انتقال فایل داده ها و ارزیابی های دوره ای استعداد، پایگاه داده به طور مرتب به روز می شد. تیم ViaPeopleInc سپس تمام نیازهای استعدادها را برای استخراج داده ها، به الگوریتم ها و قوانین کسب و کار ترجمه کرد. پس از پیاده سازی این راهکار، شرکت مشتری با موفقیت به فلسفه تبلیغات داخلی خود در طول طرح های مختلف توسعه ادامه داد.

در نتیجه، نرخ ریزش نیروی کار شرکت مذکور به میزان قابل توجهی کاهش یافت. کارکنان به دلیل برنامه توسعه حرفه ای منصفانه و شفاف، به سیاست های ارتقای شرکت ایمان داشتند. راهکار برنامه جانشین پروری و توسعه مسیر شغلی ارائه شده به شرکت مشتری این امکان را می دهد تا با آینده روبرو شود و به راحتی پست های شغلی را که از رشد محصول جدید ناشی می شود پر کند.

برای مطالعه درمورد سایر مهارت های مدیریتی و منابع انسانی به سایر مقالات سایت مراجعه کنید.

تازه‌ترین‌ها
اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp
Skype